THM ravimeetodid

  • Lääne meditsiin ja traditsiooniline hiina meditsiin (THM) täiendavad teineteist.
    THMi, sh nõelravi, kasutatakse paljude haiguste puhul nii iseseisva ravimeetodina kui ka kompleksravis. Sageli on kasulik kombineerida lääne ja hiina ravi, sest kombineeritud ravi on reeglina efektiivsem. Hiinas kasutatakse kombineeritud ravi väga laialdaselt.

    Ägedate haiguste ravis kasutatakse eelkõige lääne ravimeetodeid. Ägeda seisundi taandumisel võib lisada hiina ravi. Krooniliste haiguste ja funktsionaalsete häirete korral on THM sageli oluliselt efektiivsem ja õige kasutamise puhul kõrvaltoimeteta. THM aitab organismil kosuda peale rasket haigust ja tõsta organismi vastupanuvõimet haiguste suhtes.

  • Nõelravi e akupunktuuri puhul mõjutatakse nõelravipunkte ja kanaleid nõelte abil haiguste ravi või profülaktika eesmärgil.

    Üldjuhul kasutatakse organismile toniseeriva toime (bu) avaldamiseks nõrka ja lühiaegset stimulatsiooni, pidurdava toime saavutamiseks (xie)   tugevamat ning kestvamat stimulatsiooni.

    Nõelravi viiakse läbi tavaliselt ravikuuridena. Raviprotseduurid toimuvad  iga päev (ägedate haigusjuhtude korral) või   üle päeva. Korduvate ravikuuride vahe on 1-2 nädalat.

  • Moksibustsioon on kanalite või nõelravipunktide soojendamine põhiliselt pujust valmistatud pulbri või sigari hõõgumisel eralduva soojuse toimel. Moksibustsiooni abil on võimalik tugevdada organismi qi´d ja yang´i ning kõrvaldada haigusttekitavat külma ja niiskust.
  • Ravitoitumine ja taimravi põhinevad viie maitse (hapu, mõru, magus, terav ja soolane) ning soojendava, jahutava, niisutava ja kuivatava toime järgimisel.
  • Massaž (tui na, an mo)
  • Qi gong
    Psühhofüüsilised harjutused, mille eesmärgiks on tugevdada qi´d, parandada qi ja vere liikumist kanalites ning reguleerida siseelundite talitlust.

    Tuntuim on Vana-Hiina arsti Huatuo poolt väljatöötatud harjutuste kompleks ”Viie looma mängud” (Wuqinxi), mis imiteerivad tiigri, hirve, karu, ahvi ja kure liikumist.

Nõelravi pronksfiguur (1726)