Nõelravi ja taimravi aitavad kehakaalu langetada

Nõelravi ja hiina taimravi toime kehakaalu langetamisele ületab platseebo ja elustiili muudatuste oma. 49 hiina taimravi uuringu, 44 nõelravi uuringu ja 3 kombineeritud ravi uuringu analüüs näitas, et hiina taimravi ja nõelravi mõju sarnaneb nn lääne rasvumisvastaste ravimite mõjule, kuid kõrvaltoimeid on vähem.

A systematic review on use of Chinese medicine and acupuncture for treatment of obesity. Obes Rev. 2012 May;13(5):409-430.

Rasvumine

Nõelravi aitab kehakaalu langetada. Värsketest uuringutest on selgunud nõelravi mõju kohta  palju huvitavat teavet.

  • Nõelravi mõjutab organismis paljude hormoonide sekretsiooni ja taset. Nõelravi foonil väheneb ülemäärane söögiisu, küllastustunne toidust saabub kiiremini.

AP reguleerib näljatundega seotud hormoonide taset organismis. AP järgselt tõusevad vereplasmas greliini ja tsüstokiniini tase ning alanevad insuliini ja leptiini tase, kehakaal ning kehamassi indeks (BMI) (Türgi 2012).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22729015

  • Emotsioonide poolt ajendatud toitumine on seotud aju limbilise süsteemiga.
    Nõelravi mõjutab aju limbilist süsteemi.
  • Viimastel aastatel pööratakse üha enam tähelepanu soolestiku mikrofloorale.
    Nõelravi toimel suureneb „heade“ mikroobide osakaal ja väheneb „halbade“ mikroobide osakaal soolestikus.
  • Nõelravi mõjul suureneb Lactobacillus ja Bifidobacterium klassi mikroobide hulk soolestikus.
  • Soolestikus olevad bakteroidid on seotud rasvumisega. Rasvunud isikutel on bakteroidide osakaal soolestikus tõusnud.

Bäckhed: Bakteroidid pärsivad intestinaalset FIAF faktorit ja selle kaudu soodustavad rasvumist. Nõelravi toimel bakteroidide hulk väheneb ja see võib olla üks kehakaalu alanemise mehhanismidest.
Soole mikrofloora normaliseerimise kaudu on nõelravi lisaks kehakaalu langetamisele abiks ka kroonilise kõhukinnisuse, kõhulahtisuse ning ärritatud soole sündroomi puhul (Shanghai, Hiina 2012)

Effect of acupuncture treatment for weight loss on gut flora in patients with simple obesity.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22961606

Connectivity Study of the Neuromechanism of Acute Acupuncture Needling during fMRI in “Overweight” Subjects
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363637/


Millal süüa on sama oluline kui mida süüa
Hiinlaste arvamus, et söömise aeg mõjutab oluliselt tervist, on kooskõlas nn lääne teadusega. Maksas olevate tuhandete ainevahetusega seotud geenide toime avaldumist mõjutab söömise ajastamine keha tsirkaadrütmidega rohkem, kui eelnevalt arvati.

USAs läbiviidud uuringu tulemuste järgi mõjutavad söömise ja nälgimise aeg väga oluliselt ainevahetust. See võib selgitada, miks vahetustega töötajatel on suurem kalduvus metaboolsete sündroomide, diabeedi, kõrge kolesteroolitaseme ja rasvumise väljakujunemiseks.

Time of feeding and the intrinsic circadian clock drive rhythms in hepatic gene expression. Proc Natl Acad Sci U S A. 2009 Nov 25. [Epub ahead of print].

Rasvumine vähendab hallaine hulka

WHO andmeil on kaks miljardit inimest maailmas ülekaalulised, neist 650 miljonit rasvunud (kehamassiindeks 30 ja enam). Austraalia teadlased analüüsisid Ühendkuningriigi biopanga andmete alusel rasvumise ja aju hallaine mahu seoseid. Kasutati 339 309 isiku andmeid. Ilmnes, et rasvunutel oli üldiselt aju hallaine maht väiksem. Sealjuures on erineva rasvumistüübiga isikutel sama kehamassiindeksi korral hallaine maht erinev.

Nn ebasoodsa kaalutõusuga inimestel (rasv on ladestunud kõhupiirkonda ja siseelundite ümber, kaasneb suur 2. tüüpi diabeedi ja ­koronaarhaiguse risk) oli hallaine maht peaaegu 50 protsendi võrra väiksem kui neil, kelle kaalutõusu võiks nimetada soodsaks (rasv peamiselt puusade ümber, 2. tüüpi diabeedi ja koronaarhaiguse risk ei ole suur).

Neurobiology of Aging / Eesti Arst
https://tervis.postimees.ee/7326759/tervise-luhiuudised 31. august 2021