Küüslauk

Antibiootikumide asemel?

Terviseuudised
02.04.2014
Toimetaja Violetta Riidas

Küüslauk sisaldab ainet, mis on eriti tõhus isegi kõige karmimate bakteritega võitluses, näitab Kopenhaageni Ülikooli noore teadlase peagi kaitstav doktoritöö.

Agressiivne multiresistentsete infektsioonide pealetung kujutab suurt terviseprobleemi kogu maailmas. Bakterid on arendanud resistentsust murettekitava kiirusega, nii et uute farmaatsiatoodete järele, mis suudavad võidelda selle ohuga, on suur nõudlus.

“Me teame, et küüslaugus on tugevaid keemilisi ühendeid, mis neutraliseerivad resistentseid baktereid, nende sidesüsteemi paralüseerides,” kirjeldas oma doktoritööd Tim Holm Jakobsen.

“Minu doktoritöö näitab, et ajoene – aine, mis sisaldub küüslaugus – takistab bakteritest erituva toksiini, rhamnolipiidide teket, mis hävitab organismis omakorda valgeid vereliblesid.”

Valged verelibled on aga hädavajalikud, sest nad mängivad olulist rolli immuunsüsteemis, mitte ainult infektsioonide tõrjumisel, vaid ka bakterite hävitamisel, selgitas doktorant, kes kaitses oma väitekirja veebruari lõpus.

Küüslauk võib aidata vähi vastu

tervis.postimees.ee
26.11.2014
Toimetaja: Triin Ärm

Väljaandes Journal of Biological Chemistry hiljuti avaldatud uuringust selgus, et seleen, mida leidub näiteks küüslaugus, aitab võidelda vähi vastu.

Melanoom, eesnäärmevähk ja teatud tüüpi leukeemia nõrgendavad organismi, sest sunnivad immuunsüsteemi üliaktiivselt töötama, selgus Kopenhaageni teadlaste uuringust, vahendab newsmaxhealth.com.

«See muudab organismi nii nõrgaks, et inimene võib kokku kukkuda. Me teadlastena tahaksime seda olukorda ära hoida,» ütles professor Professor Søren Skov Kopenhaageni ülikoolist.

«Meie uuring on näidanud, et teatud seleeni ühendid, mida leidub looduslikult küüslaugu ja spargelkapsas, suudavad blokeerida erilise molekuli, mis mõjutab tõsiselt agressiivseid vähivorme nagu melanoom, eesnäärmevähk ja teatud tüüpi leukeemia,» lisas ta.