Huang Di Nei Jing

Huang DiVanimad tänapäevani säilinud THMi alased tekstid, milles võeti kokku eelnevate põlvkondade diagnostika- ja ravikogemused, kirjutati Hiinas 5.-3. sajandil eKr.
Need on koondatud teoseks Huang Di Nei Jing (”Kollase Imperaatori Õpetus Sisemisest”).
Huang Di Nei Jingon kirjutatud dialoogi vormis Kollase Imperaatori Huang Di ja tema nõunike (ihuarst Qi Bo jt) vahel.

Hiljem on arendatud THMi küll edasi, kuid selle põhiteooriad ja terminoloogia on jäänud tänapäevani samaks.

Paljud ajaloolased ja arstid on kogu Hiina ajaloo vältel uurinud ja tõestanud, et põhiline osa tekstist Huang Di Nei Jing ilmus Sõdivate Riikide Ajastul (475 eKr – 221 eKr). Seda on täiendatud Qin dünastia (221 eKr – 206 eKr) ja Han dünastia ajal (206 eKr – 220 pKr) ning koostati avalikkusele esitamiseks Lääne Han dünastia varases perioodis (206 eKr – 24 pKr).

Kollane Imperaator ehk Huang Di on legendaarne Hiina rahva esivanem, kes olevat elanud kolmandal aastatuhandel eKr. Tegelikult on ta mütoloogiline tegelane. Paljud iidsetel aegadel elanud hiinlased omistasid kogu kultuuri arengu temale. Tegelikult ei ole Huang Di Nei Jingi autorid teada. Teos pealkirjastati Kollase Imperaatori nimega saavutamaks selle suuremat kuulsust ja mõjuvõimu. Akadeemiliste mõtteviiside lahknemine tekstis näitab ilmekalt, et see ei ole ühe isiku töö ega kindla perioodi või piirkonna meditsiinisaavutus, vaid pigem paljude meditsiinipraktikute pikaajaliste kogemuste üldistus.

Huang Di Nei Jings esitatud teoreetiline süsteem on olnud algusest peale THMi väljakujunemise aluseks. THMi ajaloo vältel on paljude kuulsate arstiteadlaste ja meditsiiniliste koolkondade peaaegu kõik akadeemilised mõtteviisid väljakasvanud Huang Di Nei Jingi teoreetilisest süsteemist.

Kuna kõik meditsiiniteooriad pärinevad praktikast ja on suunatud praktikasse, on see tekst saanud kogu Hiina ajaloo vältel arstiteadlaste väga suure tähelepanu osaliseks. Huang Di Nei Jingi austatakse kui eelnevate põlvkondade arstide tööd ning see on kohustuslik tekst THMi õppijaile.