Hüperlipideemia

Sööja väiksemHüperlipideemia on seisund, mille korral esineb veres liiga kõrge lipiidide sisaldus. Lipiidide hulka kuuluvad kolesterool, triglütseriidid ja lipoproteiinid (lipiidide transportvorm).

Hüperlipideemia ravi on väga oluline, sest see on üks tähtsamaid südame-veresoonkonna haiguste riskifaktoreid.

Põhjused

Prof Wei Jiwu arvates avaldub hüperlipideemia küll veres, kuid selle tegelikud põhjused on Põrnas ja Maos. (Siseorganite nimetused ja niiskus, lima ning kuumus on traditsioonilises hiina meditsiinis (THM) kasutatavad mõisted. Magu ja Põrn vastutavad toidu seedimise ning toitainete transportimise eest kogu organismis.)

Põrna ja Mao düsfunktsioon võib põhjustada lipiidide ja lima kogunemist veres, viies hüperlipeemia väljakujunemiseni.

Prof Wei Jiwu arvates on hüperlipideemia seotud järgmiste aspektidega:

 1. Liiga rohke rasvase toidu ja alkoholi tarbimine võivad kahjustada Põrna, Mao, Maksa ning Sapipõie qi´d ja põhjustada nende talitlushäireid. Rasvase toidu söömise järgselt võivad organismis kergesti tekkida niiskus ja kuumus, mille alusel kujunevad edaspidi välja lipiidid ning lima. Alkohol võib kahjustada Maksa, Sapipõit, Põrna ja Magu ning olla samuti niiskuse-kuumuse kogunemise  ja lima moodustumise põhjuseks.
 1. Emotsionaalne depressioon võib halvendada Maksa ja Sapipõie qi liikumist ning selle kaudu väga kergesti kahjustada Põrna ja Magu.
  Ka ebanormaalne sapieritus võib põhjustada lipiidide kogunemist.
 2. Tasakaalustamata töö ja puhkerežiim võivad kahjustada Põrna ja Mao talitlust.
  Noorte inimeste ebaregulaarne elurežiim ja liigrohked lõbustused, millega kaasub tugev pikaaegne väsimus, võivad samuti viia qi kurnatuse ning Põrna qi vähesuseni ja selle kaudu lipiidide ning lima moodustumiseni.
  Qi vähesus ja Põrna nõrkus võivad olla tingitud ka vähesest füüsilisest koormusest.
 3. Kaasasündinud Põrna ja Mao nõrkuse või siseorganite talitluse halvenemise korral vanemas eas võivad hakata organismis kogunema lipiidid ja lima.
 1. Pikka aega kestnud haigused võivad kahjustada Maksa, Sapipõit, Põrna ja Magu ning põhjustada lipiidide ja lima kogunemist.

Kokkuvõtteks, kuigi hüperlipideemia on tingitud põhiliselt Põrna ja Mao düsfunktsioonist, on see tihedalt seotud ka Maksa ning Sapipõiega.
Tegemist on lipiidide, lima ja vere staasi omavaheliste koostoimetega.

Ravi

Ravi on suunatud Põrna ja Mao talitluse reguleerimisele,
Maksa rahustamisele ning Sapipõie funktsiooni normaliseerimisele eesmärgiga parandada vereringet ja kõrvaldada vere seiskumine organismis.

Selleks kasutatakse põhiliselt ravitoitumist, nõel- ning taimravi.
Ravi toimub vastavalt THMi põhimõtetele.

Näiteks hüperlipideemia ravis kasutatavad ravimtaimed Shan Zha (Fructus Crataegi) ja Ze Xie (Rhisoma Alismatis) parandavad seedimist ning kõrvaldavad staasi; Da Huang (Radix et Rhizoma Rhei) aktiveerib vereringet ja kõrvaldab vere seiskuse, Yin Chen (Herba Artemisiae Scopariae) rahustab Maksa ning normaliseerib Sapipõie funktsiooni.

Kuna hüperlipideemia teema on väga aktuaalne ka Hiinas, viiakse seal läbi palju vastavateemalisi uuringuid. Näiteks on tõestatud, et Shan Zha alandab lipiidide taset kolesterooli sünteesi inhibeerimise kaudu; Ze Xie omab lipiide lagundava koostise (eriti alisol A) tõttu väga head lipiidide taset langetavat ravitoimet hüpertriglütserineemia korral; Da Huang´i lahtistav toime võib mõjutada kolesterooli imendumist; Yin Chen alandab kolesterooli ja beeta-proteiini taset katseloomade vereseerumis ning selle kaudu väldib rasva ladestumist siseelundite ja veresoonte seintesse.

Refereeritud artiklist:
Wu Yan (Shandong University of Traditional Chinese Medicine, Jinan 250014, China). Treatment of Hyperlipidemia by Regulating Function of the Spleen and Stomach.
Journal of Traditional Chinese Medicine 2005; 25(3) 209-211