Nõelravi toimemehhanism võib olla seotud NOga

Lämmastikoksiidi (NO) seos nõelravipunktide ja nõelatehnikatega

NO on väga oluline närvisüsteemi ja immuunsüsteemi signaalmolekul. Selle üks tähtsaimatest toimetest vereringele on vasodilatatsioon (veresoonte laiendamine). Värskete uuringute järgi on nõelravipunktides NO tase tõusnud. See on seotud ensüümi NO süntetaasi suurenenud ekspressiooniga lokaalses koes. Nõelravi suurendab NO vabanemist nahas, mis omakorda parandab lokaalset (paikset) vereringet, võimaldades valuvaigistavate substantside juurdevoolu ja põletiku taandumist.

Toniseerivate meetodite puhul traditsioonilisel kasutatavad soojusravi, õrn manuaalne akupunktuur ja madalasagedusliku elektroakupunktuur suurendavad nõelravipunkti kohal NO vabanemist. Kõrgema sagedusega elektroakupunktuur, mida kasutatakse  pidurdava ravimeetodi puhul, seevastu pärsib NO moodustamist. 

Nitric oxide signaling molecules in acupoints: Toward mechanisms of acupuncture. Chin J Integr Med. 2017 Nov;23(11):812-815.

Nõelravi alandab lämmastikoksiidi (NO) taset migreeni puhul

Türgi teadlased avastasid, et nõelravi positiivne ravitoime migreeni puhul võib olla seotud lämmastikoksiidi (NO) taseme alanemisega veres.

22 migreeni patsienti said nõelravi 2 korda nädalas, kokku 5 raviseanssi. Vereanalüüsid tehti enne nõelravi ja pärast 1. ning 5.  nõelravisenssi. NO algtase määrati ka tervetel vabatahtlikutel. Selgus, et migreenigrupis oli vere NO algtase  55 % kõrgem kui kontrollgrupis.

Pärast 1. nõelraviseanssi oli NO taseme langus võrreldes algsega 4.86%, pärast 5. seanssi 30.63%.

The impact of acupuncture treatment on nitric oxide (NO) in migraine patients. Acupunct Electrother Res. 2014;39(3-4):275-83.

Nõelravi toimemehhanism võib olla seotud NOga

Korea uuringu andmetel on lämmastikoksiidi (NO) signaalmolekulide tase nõelravipunktide kohal olevas nahas kõrgem kui ümbritsevates kudedes. Seega võib NO, mis vahendab vasodilatatsiooni ja selle kaudu reguleerib verevoolu ja voluumenit, olla seotud nõelravi toimemehhanismiga.

Uuringus mõõdeti kõrgtundliku mitteinvasiivse mikrosensoriga NO partsiaalset rõhku (pNO) akupunkti Hegu LI 4 kohal oleval nahapinnal ja randme piirkonnas väljaspool nõelravipunkte. Akupunktide kohal registreeriti püsivalt statistiliselt kõrgem pNO võrreldes mitteakupunktidega.

Measurements of Location-Dependent Nitric Oxide Levels on Skin Surface in relation to Acupuncture Point. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:781460. doi: 10.1155/2012/781460. Epub 2012 Sep 24

Jaapanis mikrodialüüsi tehnika abil läbiviidud uuring kinnitab seda tulemust – NO mehhanismid toetavad akupunktuurse stimulatsiooni järel avalduvat vasodilatasiooni.

Effects of nitric oxide synthase inhibition on cutaneous vasodilation in response to acupuncture stimulation in humans. Acupunct Med. 2012 Oct 17. [Epub ahead of print]