Ärritunud soole sündroomi (IBS) esineb üha sagedamini. Tänapäeval peetakse seda rohkem „moodsa aja haiguseks“, kuid traditsioonilises hiina meditsiinis (THM) on see tuntud juba aastatuhandeid.
IBS avaldub põhiliselt kõhuvalu, puhituse, kõhulahtisuse ja /või kõhukinnisusena. Seisund halveneb stressi ja teatud toitude söömise järgselt.
THMs käsitletakse seda erinevate sündroomidena, millest kõige sagedamini esineb „Maksa ja Põrna vaheline tasakaalutus“ ehk „Maks ründab Põrna“.
(THMs käsitletakse siseelundeid teisiti kui nn lääne meditsiinis. Tegemist on pigem THMle spetsiifilise funktsionaalse süsteemiga.)
Seedimine on seotud põhiliselt Põrnaga. Maks kindlustab eluenergia qi vaba liikumise organismis. See on vajalik ka normaalseks seedimiseks ja sooletalitluseks. Maksaga seostatakse ka stressi, allasurutud emotsioone, ärritust ja viha.
Maksa häirituse korral hakkab see kahjustama teisi organeid, kõige sagedamini Põrna ja Südant. Siia alla kuuluvad ka erinevad psühhosomaatilised häired. Algselt funktsionaalsetest kahjustustest võivad hiljem väljakujuneda orgaanilised haigused.
Stressi ja /või vähese liikumise korral Maksa qi ringlus halveneb. Stagneerunud qi kipub ründama teisi organeid. IBS ei teki mitte kõikidel inimestel, vaid neil, kelle seedesüsteem on eelnevalt kahjustatud.
Põrna kahjustab eelkõige ebaõige toitumine- liiga rohke külma, niiske, rasvase või magusa toidu tarbimine, ebaregulaarne toitumine, liiga suured toidukogused, alatoitumine ja ka vähene liikumine.
Seetõttu tuleb ravis rahustada ülemäärast Maksa energiat ja tugevdada Põrna (seedesüsteemi). Väga olulised on ka regulaarne toitumine, soe kergestiseeditav toit ja stressi vähendamine.
Kuna tegemist on põhiliselt seedetrakti funktsionaalse häirega, võib nõelravist olla palju abi.