Koroonaviiruse epideemia algas 2019 a, kuid spetsiifilised ravimid puuduvad käesoleva ajani. Selgus, et THMl on oluline roll COVID-19 ravis.
THMl on oma pika ajaloo vältel olnud korduvalt erinevate epideemiliste haiguste vältimises ja ravis väga oluline roll. SARSi epideemia ajal 2003. a võimaldas THM rakendamine saada oluliselt paremad ravitulemusad.
Covid 19 puhangu ajal (artikkel publitseeritud 04.03.2020) suunati üle 3100 THMi töötaja Hubei provintsi. THM skeemid lisati ravi- ja diagnostikajuhenditesse.THM eksperdid osalesid kogu protsessis. Avati THM haiglad ja osakonnad, kus töötati THM meeskondadena.
Haigeid raviti põhiliselt sündromaalselt, kasutades ravimtaimede keeduseid, Hiina patentravimeid, nõelravi jt iseloomulikke THM ravimeetodeid.
Ravitulemused olid lootustandvad – haiguse kulg kergem, paranemine parem ja kiirem, suremus väiksem.
Selgus, et THM mitte ainult ei inhibeeri viirust, vaid võib blokeerida infektsiooni, reguleerida immuunprotsessi, katkestada põletikust põhjustatud „tormi“ ja soodustada paranemisprotsessi.
Ravitulemused peegeldasid printsiipi „haiguse preventiivne ravi“.
Traditional Chinese medicine for COVID-19 treatment (2020)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7128263/
Nõelravi vaigistab tsütokiinide tormi
Tsütokiinide torm on tõusnud erit huviorbiiti seoses Covid-19´ga, kuid seda võib esineda kõikide infektsioonide puhul. Tsütokiinide torm on eriti iseloomulik sepsisele, siis tekivad organkahjustused ning sageli ka fataalne põletikureaktsioon infektsioonile.
Harvardi Meditsiinikooli neuroteadlaste juhitud uuringus õnnestus nõelravi abil edukalt ohjeldada tsütokiinide tormi süsteemse põletikuga hiirtel ja tuua selgust nõelravi toime aluseks olevale neuroanatoomilisele toimemehhanismile.
Antud uuringus kasutati elektroakupunktuuri.
Nõelravi aktiveeris erinevaid signaalradu, mis olid päästikuks kas põletikku soodustavale või pidurdavale reaktsioonile bakteriaalse süsteemse infektsiooniga loomadel.
Selgus nõelravi stimulatsiooni mõju loomade hakkamasaamile tsütokiinide tormiga (suure hulga põletikku soodustavate molekulide kiire vabanemine).
Nõelravi toime oli seotud kolme teguriga: mõjutuse koht, intesiivsus ja ravi ajastus, kusjuures nende mõju põletikumarkeritele ja elulemusele oli lausa dramaatiline.
Vahetult enne tsütokiinide tormi tehtud kõrge intensiivsusega nõelraviprotseduuri puhul suurenes elulemus 20% lt 80% ni. Tormi ja selle kõrgpunkti ajal tehtud nõelravi andis halvemad tulemused.
Järeldus: Tuleb leida võimalused nõelravi lisamiseks süsteemse põletiku k.a sepsise raviarsenali.
Acupuncture activates inflammation-regulating pathways, tames cytokine storm in mice (Harvard University, USA 2020)
https://hms.harvard.edu/news/quieting-storm