Naine ja veri kuuluvad THMi õpetuse järgi yin rubriiki.
Normaalselt on mensesed regulaarsed, tsükliga keskmiselt 28 (21-35) päeva, mõõduka vereeritusega, verehüüveteta ja valudeta. Vanad hiinlased seostasid menseseid ja naistehaigusi põhiliselt Neerude, Põrna ja Maksaga.
Siinkohas tuleb rõhutada, et THMs on organi mõiste oluliselt laiem anatoomilisest. See hõlmab peale anatoomilise elundi ka teatud keha funktsioone (seos energeetikaga, psüühikaga, vereringega, ainevahetusega).
Organism saab eluenergiat e qi´d
- Neerude (s.t pärib vanematelt),
- Põrna (s.t toidu ja joogiga),
- Kopsude (s.t sissehingatava õhu) abil.
Maks jagab saadud organismis laiali ja säilitab verd. Qi ja veri liiguvad koos.
Tütarlastel ja noortel naistel on günekoloogilised probleemid sageli seotud Neeru yang energia nõrkusega. Neeru yang energia ülesanne on organismi soojendada.
Selle nõrkusel tekib ebanormaalne külmakartlikkus, käte-jalgade külmetamine, väsimus, valulikud mensesed, menstruatsioonitsükli häired, kujuneb välja eelsoodumus munasarjatsüstide tekkeks.
Rasketel juhtudel võib tekkida steriilsus. Neeru yang´i saab THMi abil kergesti tugevdada.
Neeru energia võib olla kaasasündides nõrgenenud.
Elu jooksul kahjustavad seda
- kurnavad haigused,
- liiga varane ja aktiivne seksuaalelu,
- rasestumisvastased hormoontabletid,
- abordid,
- sagedased sünnitused.
Põrn (lääne meditsiinis vastab sellele sellele rohkem pankreas) vastutab toidu seedimise, vereloome ja verehüübimise eest. Põrna kahjustus tekib tavaliselt ebatervisliku toitumise tagajärjel.
Põrna nõrkus väljendub seedehäiretena (iiveldus, isutus, kõhupuhitus, kõhuvalu, puderjas väljaheide). Halvenevad vereloome ja verehüübivus. Vere nõrkuse puhul menstruaalvere hulk väheneb. Tugevalt väljendunud Põrna nõrkuse sündroomi korral tekib kalduvus verejooksudele ja tupe ning emaka allavaje.
Maks kahjustub tavaliselt emotsionaalsete faktorite toimel. Viha ja stressi mõjul häirub Maksa energia liikumine.
Kui see kestab pikka aega, lisandub qi staasile vere kuhjumine. Menstruatsioonid on valulikud, verehüüvetega, võib esineda tsüklihäireid. Iseloomulik on rinnanäärmete pakitsus enne menstruatsiooni.
Pikaaegne qi ja vere staas on eelsoodumuseks paljude raskete haiguste, sh kasvajate tekkeks.
Nn ”tükke” rinnanäärmetes ja rinnanäärme vähki seostab THM samuti Maksa qi staasiga.
Rinnapiima vaeguse põhjuseks peab THM qi ja vere nõrkust ning Maksa energia häiritud liikumist. Selle põhjuseks on sageli raske sünnitus, suur verekaotus või hingelised läbielamised.
Tihti on võimalik stimuleerida rinnapiima moodustumist moksibustsiooniga, s.t teatud nõelravipunktide soojendamisega spetsiaalsete raviotstarbeliste sigarite abil. Seda on võimalik teha arsti juhendamisel kodus.
Algava mastiidi puhul aitab hästi nõelravi.
Ka lääne meditsiin peab stressi menstruaaltsükli häirete, rinnapiima vaeguse ja rinnavähi üheks tekkepõhjuseks.
Yin energia toidab, rahustab, niisutab ja jahutab organismi.
THM seisukohalt on kliimaksi puhul tegemist yin´i nõrkusega. Naised on sel ajal kergesti ärrituvad, neid vaevavad unehäired, südamepekslemine, kuumahood ja öine higistamine. Neil juhtudel saab aidata eeskätt hiina taimraviga.
”Anne” Nr 8/2002