Osteoporoos

Haiget kandmas; GoogleOsteoporoos e luude hõrenemine on süsteemne luustikuhaigus,
mis esineb sageli naistel pärast menopausi ja eakatel inimestel.

Osteoporoos põhjustab luuvalusid (eriti seljas) ning soodustab luumurdude teket.

Läbiviidud uuringud on tõestanud traditsioonilises hiina meditsiinis (THM) kasutatavate ravimeetodite positiivset ravitoimet osteoporoosi korral.

THMi õpetuse järgi „Neer moodustab üdi ja vastutab luude eest“. Kasv, areng ja luude paranemine sõltuvad põhiliselt essentsist (jing). Essentsi säilitatakse Neerus. Kaasasündinud essents päritakse vanematelt, omandatud essents saadakse toidust Põrna abil. (THM omistab Põrnale ka seedefunktsiooni.)

Neeru ja Põrna peetakse organismi kõige tähtsamateks energiaallikateks.
Eluenergia e qi pärineb essentsist, toidust ja õhust. Elu jooksul essents ja qi vähenevad. Vähenemise ulatus ja kiirus sõltuvad paljudest teguritest.

Hiinas teostatud uuringud näitasid, et Neeru qi vähesusega isikute luu mineraalide sisaldus oli mitte ainult väiksem võrreldes samaealiste tervete isikutega, vaid ka madalam kui patsientidel, kellel ei esinenud antud haigussündroomi.

THMi aspektist kujuneb osteoporoos välja Neeru ja Põrna nõrgenenud talitluse alusel, kusjuures Neerul on siin nn võtmeroll. Seetõttu on ravi suunatud Neeru ja Põrna tugevdamisele.

Feng eristas osteoporoosi korral järgmiseid haigussündroome:

  1. Neeru yang´i vähesus
  2. Neeru yin´i vähesus
  3. Vere vähesus ja vedeliku peetus organismis
  4. Qi vähesus ja vere seiskumine

Ravi toimub vastavalt haigussündroomile.

Neeru tugevdamisele suunatud nõelravi, moksibustsioon ja taimravi aktiveerivad neerupealise koore ning sugunäärmete talitlust (s.h tõstavad östrogeeni taset veres), parandavad D vitamiini ainevahetust ja kaltsiumi omastamist, soodustavad luukoe moodustumist, vähendavad luukadu, suurendavad luu mineraalset tihedust, vähendavad luuvalusid ning seniilsuse nähte. THMl on ka osteoporoosi vältiv toime.

 Allikas: Journal of Traditional Chinese Medicine 2002 -2005