Artiklid

Tuulest, külmast ja niiskusest põhjustatud sündroomid

VihmSagedasemateks haiguste välisteks põhjusteks on ilmastikuga seotud tuul, külm ja niiskus.
Väline kuumus esineb meie kliimas tunduvalt harvemini.
Teatud juhtudel võivad tekkida kuumus, külmus ja niiskus ka organismi sees, mis võib mõjutada kliinilist pilti.

Välised tegurid võivad olla seotud ilmastikuga, elu- ja töötingimustega (näiteks külmad ja niisked ruumid), elukutsega (pidev kokkupuude veega), harrastustega (ujumine), märjakssaanud (k.a läbihigistatud) riiete kandmisega, niiskel maapinnal istumisega jne.

Kui organism on tugev, ei pruugi need tegurid haigust põhjustada. Küll võivad nad aga teha seda siis, kui patogeenne faktor on väga tugevalt väljendunud (näiteks tõmbetuul) või kui organism on eelnevalt nõrgestatud. Näiteks qi vähesuse korral on naha poorid avatud (avaldub spontaanse higistamisena või higistamisena vähesel füüsilisel koormusel), mistõttu on väliste patogeenide sissepääs organismi eriti kerge.

Tuul
Tuule poolt põhjustatud haigustele on iseloomulik kaebuste pidev muutumine. Valu liigub. Täna valutab üks liiges, homme teine.
Tuul „transpordib“ organismi ka teised haigusttekitavad faktorid – külma, niiskuse või kuumuse. Meie kliimas esinevad kombineeritud tuule-külma-niiskuse sündroomid väga sageli.

Külm
Tungides organismi külm peatab ja jäigastab kõik. Külma toimel vaevused süvenevad. Tekib tugev valu, mis ei liigu. Valutavad põhiliselt samad liigesed. Valu on tugev, külmaga kokku puutudes tugevneb veelgi. Soojas ja soojendavate salvide toimel valu leevendub. Veel esinevad lihaspinge, lihasjäikus.

Niiskus
Põhjustab valu ja raskustunde. Haigused on kroonilise, raske kuluga. Liigesed on turses, jäigad, deformeerunud. Niiske ilmaga ja veega kokku puutudes kaebused süvenevad. Vesi- ja mudaravi, mis lisavad veelgi niiskust, võivad haiguse kulgu halvendada.

Kuumus
Iseloomulik on valu, punetus ja kuumusetunne. Esineb sageli liigeshaiguste ägenemiste korral.

Kombineeritud sündroomid
Haiguse põhjuseks võib olla ka mitu välist patogeeni. Näiteks tuul-külm võivad põhjustada peavalu, n trigeminus ´e neuralgiat (kolmiknärvi valu) ja n facialis ´e pareesi (näonärvi halvatust); tuul-külm-niiskus esinevad sageli koos liigeshaiguste ja kaela- ning alaseljavalu puhul; kuumus-niiskus mõnede liigeshaiguste ning põletike ägenemiste korral jne.

Näiteks külma ja niiskusega seotud alaseljavalule (ASV) on iseloomulik:

  • ASVga kaasuvad külma- ja raskustunne ning lihaste jäikus nimmepiirkonnas, mis leevenduvad või mööduvad soojuse toimel
  • Selja liikuvus on piiratud
  • ASV tugevneb vihmaste ja külmade ilmadega
  • Järsk ilmamuutus võib soodustada ASV avaldumist
  • Lamades valu ei vähene, võib isegi tugevneda
  • ASV on laialdane, võib kiirguda tuharasse ja jalga

Ravi
Külmast ja niiskusest põhjustatud haiguste puhul on nõelravi ja moksibustsioon väga efektiivsed. Raskemate kuumusesündroomide korral on sageli vajalik lisada taimravi.