Lagrits

Lagrits võib ravida diabeeti

Lagritsa juur võib omada diabeedivastast toimet, näitas Saksamaa värske uuring. Lagritsa juures sisalduvatel amorfrutiinidel (amorfrutins) on lisaks põletikuvastastele toimetele avastatud ka hiirtel veresuhkrut langetav mõju.

Sel nädalal Proceedings of the National Academy of Sciences veebileheküljel avaldatud uuringu andmetel aitas see substants hiirtel vältida rasvdüstroofia väljakujunemist ja omas soodsat toimet insuliini resistentsue korral, viies teadlased mõttele, et lagritsa juurt võiks kasutada kompleksete metaboolsete häirete ravis.

Nende uuringus aktiveerisid amorfrutiinid erinevaid geene, mis alandasid teatud rasvhapete ja glükoosi taset vereplasmas. Alanenud glükoosi tase vältis omakorda insuliinresistentsuse väljakujunemist.

Lagritsa sisaldus lagritsakommides ja tees on antud toime saavutamiseks liiga madal, kuid tööstuslikult on võimalik toota kontsentreeritud preparaate.

Sel aastal ajakirjas Journal of Natural Products varem avaldatud uuringus avastati lagritsast 2 substantsi, mis olid võimelised hävitama põhilisi hammaste lagunemise ja igemehaigustega seotud baktereid.

Traditsioonilises hiina meditsiinis on lagritsat kasutud laialdaselt igasuguste hingamisteede ja seedeprobleemide ravis.

Eelmised aastal US Food and Drug Administration hoiatas üle 40 a vanuseid isikuid piirama musta lagritsa kasutamist, sest see võib põhjustada südame rütmihäireid.

http://www.themalaysianinsider.com/features/article/liquorice-root-could-help-treat-diabetes-says-study (April 2012)

Lagrits võitleb hammaste lagunemise vastu.

Ameerika teadlased identifitseerisid kuivatatud lagritsa juurest (Gan Cao, Radix Glycyrrhizae) 2 substantsi, mis on suutelised hävitama hammaste lagunemise ja igemehaigustega seotud baktereid. Kõige tugevam antibakteriaalne aktiivsus ilmnes kahel ühendil – licoricidin ja licorisoflavan A. Neil avaldus bakteritsiidne toime 2 põhilise hambaauke tekitava bakteritüve ja 2 periodondi haigusi soodustava bakteritüve vastu. Likoritsidiin toimis ka kolmandale igemehaigust põhjustavale tüvele. Teadlaste arvates võivad need ühendid ravida või vältida suuõõne infektsioone.

Isoflavonoids and coumarins from Glycyrrhiza uralensis: antibacterial activity against oral pathogens and conversion of isoflavans into isoflavan-quinones during purification. J Nat Prod. 2011 Dec 27;74(12):2514-9.

Lagritsa viirustevastane toime

Kaposi sarkoomiga seotud herpesviirus (KSHV) on seotud kõikide Kaposi sarkoomi kliiniliste vormide ja mitmete lümfoproliferatiivsete häiretega. KSHV muutub sarnaselt teistele herpesviirustele infitseeritud rakkudes latentseks, väljendudes ainult mõnes latentsuse säilitamiseks vajalikus geenis. Kõik siiani kasutuselolevad ravimid on KSHV latentse infektsiooni suhtes ebaefektiivsed. Uued uuringud on näidanud, et lagritsas (Gan Cao, Radix Glycyrrhizae Uralensis) sisalduv glütsürrisiinhape on võimeline latentse infektsiooni lõpetama. See on esimene kord, kus on leitud viirusvastane aine, mis ründab spetsiifiliselt viiruse latentse oleku säilitamiseks vajalikke geene.
J. Clin. Invest. 115: 642-652,2005.

Esialgsed katsed lagritsamahlaga on andnud huvitavaid tulemusi võitluses mitmete viirustega, sh gripiviirus A ja B, hepatiit A ja isegi HIV.
Raal, Ain. Tervist ja vürtsi maailma maitsetaimedest. Tln. Valgus 2005, lk 267.