Kaneel

Kaneelipuu koorest on kasu paljude haiguste puhul

Kaneelipuu koorest (Cinnamomi Cortex [Rou Gui]) võib olla abi paljude haiguste vältimisel, võib lugeda Ameerika autorite poolt tehtud ülevaateartiklis.

Värsked in vitro ja in vivo teostatud uuringud näitasid, et kaneel võib mõjutada positiivselt paljusid metaboolse sündroomi ja 2 tüübi diabeediga seotud tegureid, näiteks insuliinresistentsust, kõrgenenud glükoosi ja lipiidide taste, põletikku, vähenenud antioksüdatiivset aktiivsust, kehakaalu tõusu ja suurenenud proteiinide modifitseerumist suhkruahelatega (increased glycation of proteins). Lisaks sellele võib kaneel leevendada faktoreid, mida seostatakse Alzheimeri tõve ja isheemilise insuldi väljakujunemisega. In vitro uuringud näitasid, et kaneeli komponendid pärsivad vähirakkude proliferatsiooniga seotud angiogeneesi (veresoonte moodustumist).

Uuriti ka metaboolset sündroomi, 2. tüüpi diabeeti ja polütsüstiliste munasarjade sündroomi põdevaid inimesi. Kõikidel juhtudel avaldasid kaneelipuu koor tervikuna ja /või selle vesiekstraktid positiivset toimet glükoosi ning lipiidide tasemele, insuliinitundlikkusele, antioksüdantsele seisundile, vererõhule, kehamassi vähenemisele ja mao tühjenemisele.

Cinnamon: potential role in the prevention of insulin resistance, metabolic syndrome, and type 2 diabetes. J Diabetes Sci Technol. 2010 May 1;4(3):685-93.

Kaneel võib olla diabeetikutele kasulik, sobivad kogused on siiski ebaselged

Kaneeli tarbimine seostub vereplasma glükoosi, üldkolesterooli, halva kolesterooli ja triglütseriidide taseme vähenemisega ning hea kolesterooli koguse suurenemisega.Kümne katse põhjal läbiviidud metaanalüüs hindas kaneeli kasutamise mõju 543-l teist tüüpi diabeedi patsiendil, kasutatavad kogused jäid vahemiku 120 mg/ päevas kuni 6 grammi/ päevas ning tarbimise ajavahemik oli neli kuni 18 nädalat. Tööd näitasid vähenemist vereplasma glükoosi tasemes (keskmiselt -24.6 mg/dl), üldkolesteroolis (-15.6 mg/dl), LDL-i väärtustes (-9.4 mg/dl) ja triglütseriidides (-29.6 mg/dl). Samas viis kaneeli tarbimine HDL-i tasemete tõusuni (1.7 mg/dl). Hemoglobiin A1c näitudele kaneeli tarbimine ei mõjunud. Kaneeli toimet iseloomustas suur heterogeensus.

Vaatamata tulemuste positiivsele loomule, soovitavad uuringu autorid kaneeli kasutamisel patsientide raviks säilitada ettevaatust: nii optimaalsed kogused kui ka tarbimise ajavahemik ei ole selge; ebaselge on ka ideaalne patsiendi populatsioon, kes sellisest sekkumisest kasu võiks saada.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Annals of Family Medicine.
http://teadus.err.ee/v/loodus/e68fed3d-1a1a-4ac0-b9a0-158cec81de28

60 2. tüübi diabeedi all kannatavale patsiendile anti 40 päeva vältel kapsel kaneeliga (1, 3 või 6 g) või nisujahuga (platseebo). Kõikidel kaneeli saanud patsientidel vähenes vere glükoosi, rasvade ja kolesterooli sisaldus üle 30%, platseebogrupi haigete veres muutusi ei olnud. Uurijad soovitavad 2tüübi diabeedi korral tarvitada 1 grammi kaneeli päevas koos tavalise toiduga. Arvatakse, et kaneeli toimel insuliini toime tugevneb.
Diabetes Care 2003 26:3215-3218.

Kas kaneel on kahjulik?

Möödunud nädalal levis Eestis uudis, et Euroopa Liidu tervishoiuametnikud soovivad ära keelata rohkelt kaneeli sisaldavad küpsetised, kuna maitseaines sisalduv kumariin on suurtes kogustes tervisele kahjulik. Kas peaksime kaneelisaiakestest loobuma?

Kumariini ehk keemikute pruugis 1,2-bensopürooni leidub paljudes taimedes, kirjutab Tartu ülikooli teadusuudisteportaal Novaator. Eesti looduses kasvavad näiteks maarjahein, lõhnhein ja valge ning kollane mesikas, millele kumariin annab iseloomuliku lõhna. Kumariini sisaldavad ka lavendel ja tubakas.

Kaneelipuu eri liikide koores on kumariini sisaldus väga erinev. Hinnaline maheda maitsega tseiloni kaneelipuu koor sisaldab seda palju vähem kui mõrkja maitsega hiina kaneelipuu. Viimane on odavam ja seda kasutatakse toiduainetööstuses üha rohkem. Taimed toodavad kumariini enesekaitseks putukaröövikute vastu. Inimesele mõjub kumariin halvasti vaid pideval suures koguses tarvitamisel.

Tarbija24»Kaup Toimetaja: Liis Velsker  03. jaanuar