Nõelravi, ATP

Kas ATP on nõelravi toime võti?

Briti neuroteadlane esitas uudse teooria – nõelravi toimemehhanismi aluseks on adenosiin 5´trifosfaadile (ATP) baseeruv ekstratsellulaarne signaalsüsteem. Värsked uuringud näitasid, et ATP vabaneb paljudest rakutüüpidest vastusena õrnale mehhaanilisele stimulatsioonile, kuumuse ja elektrivoolule. Nüüd on tõestatud, et ATP aktiveerib nahas paiknevaid sensoorseid närvilõpmeid. Need ATP poolt aktiveeritud sensoorsed närvid võivad moduleerida aju aktiivsust piirkondades, mis inhibeerivad valu ja kontrollivad autonoomse närvisüsteemi talitlust sooles, kopsudes, urogenitaal- ning kardiovaskulaarsüsteemis. Autor soovitab mitmeid eksperimentaalseid strateegiaid, mida võiks kasutada tema poolt esitatud hüpoteesi kontrollimiseks.

Puncturing the myth: Purinergic signaling, not mystical energy, may explain how acupuncture works.
http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/31107/title/Puncturing-the-Myth/

Kanada ja Hiina teadlaste poolt teostatud in vitro uuring kinnitas, et inimese kultiveeritud nuumrakkudest vabaneb ATPd vastuseks mehhaanilisele stressile, kuumusele ja punasele laserkiirgusele. Autorite hüpotees on, et nuumrakkudest vabanev ATP võib toimida sensoorsetele närvilõpmetele, toimides initsiaalmediaatorina akupunktuurses analgeesias (nõelravi valuvaigistavas toimes).

ATP release from mast cells by physical stimulation: a putative early step in activation of acupuncture points. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:350949

Nõelravi toime ATP, ADP, AMP ja energiavahetusele ajus, südames ning veres ajuinfarktiga rottidel

Katse eesmärgiks oli uurida ajuinfarkti mõju südamele ja nõelravi toimet energeetilisele metabolismile.

Rottidel tekitati ühepoolselt a cerebri media (keskmise suurajuarteri) obstruktsioon. Radioimmunoloogiliselt määrati rottide ajus, südames ja veres ATP, ADP ja AMP ning kaltsiumi sisaldus.

Võrreldes kontrollgrupiga nõelravigrupi rottidel ATP, ADP ja energeetiline metabolism südames, ajus ja veres märgatavalt oluliselt tõusid, kuid AMP tase langes märgatavalt.

Effects of Acupuncture on ATP, ADP, AMP and Energy Charge in Brain, Heart and Blood of Rat with Cerebral Infarction. Tianjin Journal of Traditional Chinese Medicine 2005-03